Koaguliacija – flokuliacija

Taikoma labai plačiai: žaliavinio vandens, skirto maisto pramonei, gryninimui; pramoninių nuotekų valymui ir atskirų jų srautų apdorojimui; buitinių nuotekų valymo procesuose - cheminiam fosforo šalinimui, perteklinio dumblo apdorojimui ir kt.

Koaguliacijos ir flokuliacijos procesų metu iš vandens atskiriamos pakibusios dalelės ir tokiu būdu vanduo yra nuskaidrinamas. Esančios vandenyje dalelės vykstant šiems procesams sukimba į dribsnius, kurie yra atskiriami nuo išvalyto vandens gravitaciniais ar mechaniniais metodais. Koaguliacija ir flokuliacija taikoma labai plačiai: žaliavinio vandens, skirto maisto pramonei, gryninimui; pramoninių nuotekų valymui ir atskirų jų srautų apdorojimui; buitinių nuotekų valymo procesuose – cheminiam fosforo šalinimui, perteklinio dumblo apdorojimui ir pan. 

Koaguliacija yra dalelių, koloidų ir kai kurių ištirpusių organinių medžiagų sujungimo į didesnius agregatus procesas. Neorganinės aliuminio arba geležies druskos yra pirminiai koaguliantai, kurie neutralizuoja suspenduotų dalelių krūvius. Druskos taip pat hidrolizuojasi, sudarydamos netirpias nuosėdas – dribsnius, kurios sulaiko priemaišas. Dažniausiai naudojami metalų koaguliantai skirstomi į dvi kategorijas: aliuminio ir geležies druskų pagrindu pagaminti koaguliantai. Flokuliacija yra koaguliacijos ar kitų procesų metu susidarančių dribsnių surišimas į didesnius dribsnius – flokules, kurios lengvai atskiriamos nuo nuskaidrinto vandens ar nuotekų. Kaip flokuliantai yra naudojami sintetiniai polimerai, kurie gali būti katijoniniai, anijoniniai ir nejoniniai.

Šie procesai yra labai jautrūs aplinkos sąlygoms, fizikinėms ir cheminėms vandens savybėms. Siekiant efektyviaus koaguliacijos ir flokuliacijos procesų panaudojimo, būtina atlikti eksperimentinius tyrimus naudojant specialią koaguliacijos-flokuliacijos procesų tyrimo įrangą, kurių metu parenkami tinkamiausi konkrečiu atveju reagentai ir nustatomos optimalios reagentų dozės.